Ja pamjet kur Albin Kurti mburrej se nuk bie ne presionin e nderkombetareve

Ja pamjet kur Albin Kurti mburrej se nuk bie ne presionin e nderkombetareve.VIDEO| Kurti mburrej se nuk bie në presionin e ndërkombëtarëve.Dy vjet më parë, më 2020, kryeministri Albin Kurti mburrej se nuk ka kush që mund të ndikohet.Madje një gjendje deri diku relaksi, shefi i qeverisë kosovare e shfaqi edhe të dielën para gazetarëve 12 orë para fillimit të reciprocitetit me dokumente ndaj Serbisë.Por vetëm 8 orë pas e 4 para hyrjes në fuqi, situata në veri të Kosovës u acarua e ndryshoi ashtu sikur edhe qëndrimi i Kurtit.E veç 5 minuta para se të nis zbatimi, Qeveria që drejton Kurti, shtyu vendimin për 1 muaj pas kërkesës së ambasadorit amerikan Jeffrey Hovenier.Këtë gatishmëri shefi ekzekutivit tha të hënë se e shprehi më qëllim që të qetësohet situata në veri, për çka tha se kontribuoi edhe kryediplomati amerikan në Prishtinë.Pamjet mund ti ndiqni ne vazhdim(te gjitha te drejtat e videos i takojne autorit):

https://youtu.be/4_I9fz9duKo

A do te intervenoje KFOR-i nese rrezikohet stabiliteti ne veri? Flet zëvendësshefi i NATO-s

A do te intervenoje KFOR-i nese rrezikohet stabiliteti ne veri? Flet zëvendësshefi i NATO-s.Zëvendësshefi i NATO-s: KFOR-i i gatshëm të intervenojë nëse rrezikohet stabiliteti në veri.Zëvendës-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, ka njoftuar se ka biseduar me komandantin e KFOR-it, Ferenc Kajari, për situatën në veri të Kosovës.Ai ka thënë se KFOR-i mbetet në gatishmëri për të intervenuar nëse rrezikohet stabiliteti në veri të Kosovës.“Kam folur me komandantin e KFOR-it, Ferenc Kajari, për situatën në Kosovë. KFOR-i me kujdes situatën dhe mbetet në gatishmëri për të intervenuar, sipas mandatit nga Kombet e Bashkuara, nëse rrezikohet stabiliteti në veri të Kosovës”, ka shkruar Geoana në Twitter.Fotografia ne vazhdim:

Fjalet e Baton Haxhiut per Albin Kurtin po dridhin gjithe vendin – “Kurti të dorëhiqet”, ja arsyeja

Fjalet e Baton Haxhiut per Albin Kurtin po dridhin gjithe vendin – “Kurti të dorëhiqet”, ja arsyeja.Baton Haxhiu: Kurti të dorëhiqet, shkeli vendimin për reciprocitetin.Për analistin Baton Haxhiu, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet së paku të japë dorëheqjen, pasi shkeli vendimin për reciprocitetin me Serbinë, brenda 24 orëve nga fillimi i tensii,oneve në veri.Në një intervistë për “Euronews Albania”, Haxhiu u shpreh se Kurti nuk mund të vendosë në emër të popullit të Kosovës dhe më pas ta shkelë vendimin.“Nëse merr vendim, atëherë ti je shtet dhe duhet ta ruash sovranitetin dhe vendimet e një shteti. Nuk mundesh sot të vendosesh në emër të popullit të Kosovës dhe pastaj pas një kohe të vendosësh se ai vendim ishte i gabuar ose i shpejtë. Brenda 24 orëve e shkel vendimin e vetë, një kryeministër duhet të ikë nga posti i tij nëse është kaq i papërgjeshme. Dorëheqja është më e pakta që duhet ta bëjë një kryeministër i tillë. Të kërkonte falje dhe ta çonte vendin në zgjedhje”, theksoi ai.

Ja kerkesat per Kosoven qe presidenti i Shqiperise ia beri kryeministrit te Spanjes

Ja kerkesat per Kosoven qe presidenti i Shqiperise ia beri kryeministrit te Spanjes.Në vizitën e tij zyrtare, e para e një kryeministri spanjoll në Shqipëri, Petro Sanchez theksoi rëndësinë që ka Ballkani Perëndimor (BP).Dy ‘kërkesat’ për Kosovën që presidenti i Shqipërisë ia bëri sot kryeministrit të Spanjës.Presidenti Begaj: Kosova e pavarur realitet i pakthyeshëm politik.Presidenti Bajram Begaj, një javë pas marrjes së detyrës së kreut të shtetit, në takimin me kryeministrin spanjoll theksoi se “Kosova tashmë është një realitet i pakthyeshëm politik, kontribues për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe i konfirmuar jo vetëm nga mbi gjysma e vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara që e kanë njohur atë, por edhe nga Gjyy,kata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, 11 vjet më parë.”

Presidenti Begaj citohet të ketë shprehur “besimin se qeveria spanjolle do të gjejë modalitetet e duhura politike e diplomatike për ta mundësuar praninë e Kosovës në organizatat e ndryshme evropiane dhe ndërkombëtare dhe miratimin nga BE të lëvizjen pa viza të qytetarëve të saj në hapësirën e BE.Gjatë qëndrimit në Tiranë të kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez, ministri shqiptar i Punëve të Brendshme, Bledi Çuci dhe homologu i tij spanjoll, Fernando Grande-Marlaska, nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi në luftën kundër kri,immit të organizuar ndërkombëtar.Vizita e kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez në Tiranë është e para e një kryetari qeverie të një vendi anëtar të BE, pas hapjes muajin e kaluar, më 19 korrik, të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ajo u krye në kuadër të një turi ballkanik, në kryeqytetet e 5 vendeve ballkanike. Prishtina nuk ishte e përfshirë në këtë tur vizitash.

Spiuni rus qe po shkakton kaos ne Hagë – Ja mënyra se si u zbulua kjo gjë

Spiuni rus qe po shkakton kaos ne Hagë – Ja mënyra se si u zbulua kjo gjë.Spiuni rus shkakton kaos në Hagë, ja si u zbulua.Inteligjenca holandeze ka zbuluar se një spiun i fshehtë që punonte për Shërbimin Informativ Ushh,tarak R,us (GRU), i cili ka përdorur një identitet të rremë brazilian për të udhëtuar nga Brazili në Holandë.Spiuni duhej të fillonte një stazh në Gjyy,katën Penale Ndërkombëtare (ICC), që do të thoshte se ai do të kishte qasje në ndërtesën dhe sistemet e ICC-së, shkruan “BBC”.Ai është ndaluar me të mbërritur në Holandë dhe është kthyer në Brazil në fluturimin tjetër të disponueshëm.

Shërbimi holandez i sigurisë – AIVD, ka thënë në një deklaratë se nëse oficeri i inteligjencës do të kishte arritur të fillonte punësimin me ICC, ai do të kishte qenë në gjendje të mblidhte informacione atje dhe të kërkonte (ose të rekrutonte) burime dhe të organizonte qasje në sistemet digjitale të ICC.“Në këtë mënyrë, ai do të kishte qenë në gjendje të jepte një kontribut të rëndësishëm në inteligjencën që po kërkon GRU. Ai gjithashtu mund të kishte qenë në gjendje të ndikonte në procedurat penale të ICC-së”, është thënë në një deklaratë.Spiuni ishte një “iIegal”, një lloj i veçantë spiun i fshehtë për të cilin njihet Ruu,sia. Ai pretendonte të ishte shtetasi brazilian, Viktor Muller Ferreira, i lindur më 4 prill 1989, kur në fakt emri i tij i vërtetë është Sergey Vladimirovich Cherkasov, i lindur më 11 shtator 1985.Cherkasov ka përdorur një identitet të mirë,konstruktuar me anë të të cilit ai ka fshehur të gjitha lidhjet e tij me Ruu,sinë në përgjithësi, dhe GRU-në në veçanti. /abcnews.al/

TURP Donika Gërvalla largoi flamurin e UÇK-së nga Konsullata e Kosovës në Nju Jork

SKANDAL/ Donika Gërvalla largoi flamurin e UÇK-së nga Konsullata e Kosovës në Nju Jork.Në prill të këtij viti, me urdhër të Ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, është larguar flamuri i UÇK nga Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Nju Jork. Kryediplomatja, largimin e këtij flamuri nga ambientet e konsullatës e kishte kërkuar edhe në shtator të vitit të kaluar, por kërkesa e saj ishte refuzuar nga ish-konsulli i përgjithshëm, Frymëzim Isufaj. Me shkarkimin e këtij të fundit, ajo ka realizuar qëllimin e saj.Mbledhja e fundit e Këshillit të Sigurimit për Kosovën shënon një prej rasteve të rralla që Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, përmend UÇK-në dhe mbron Iuftën e saj. Por, para se të mbante këtë fjalim, në prill të këtij viti, ajo kishte bërë një veprim të pahij,shëm në raport me këtë ushh,tri. Kryediplomatja e Kosovës kishte urdhëruar stafin e konsullatës që ta largojnë flamurin e UÇK-së nga ambientet e Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Nju Jork.

Një burim i mirinformuar brenda MPJD-së, i ka thënë gazetës Nacionale, se Gërvalla ka kërkuar largimin e këtij flamuri edhe në shtator të vitit të kaluar, kur kishte vizituar Nju Jorkun për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.Por, kërkesa e krye,diplomates, sipas burimit të gazetës, ishte refuzua nga ish-konsulli i përgjithshëm i kësaj konsullate, Frymëzim Isufaj.“Gjatë qëndrimit në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, një zyrtar i lartë brenda kabinetit të Gërvallës i ka kërkuar konsullit që të heq flamurin e UÇK-së nga zyra. Mirëpo, ai ka refuzuar ta heq, duke thënë se sa të është në krye të konsullatës nuk do të hiqet ai flamur”, ka thënë burimi për Nacionalen.I njëjti burim, ka treguar se kërkesa për largimin e flamurit kishte vazhduar edhe pastaj. Sipas burimit, stafi i krye,diplomates nuk ka dhënë ndonjë arsyeje se pse duhet të largohet flamuri.


“Kërkesa për largimin e flamurit është bërë edhe disa herë, por ajo nuk është pranuar. Ndërsa, në prill të këtij viti, kur Gërvalla ka shkuar në Nju Jork për të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së ka kërkuar sërish largimin e flamurit dhe ai është larguar “, ka thënë burimi.Gazeta Nacionale ka mësuar se flamujt e UÇK ishin dërguar në të gjitha përfaqësitë diplomatike të Kosovës në vitin 2020 nga Ministria e Punëve të Jashtme, e cila në atë kohë udhë,hiqej nga Meliza Haradinaj-Stublla.Dërgimi i këtyre flamujve ishte bërë për ndër të përvjetorit të “Epopesë së UÇK-së”.Nacionale ka siguruar foto të ambientit të konsullatës ku janë të vendosur flamujt. Para se të hiqej, flamuri i UÇK-së qëndronte në mes të flamurit të SHBA-së dhe atij të Republikës së Kosovës në zyrën qendrore të konsullatës.Burimi i gazetës nuk ka dashur të flas nëse refuzimi për largimin e këtij flamuri ka ndikuar në shkarkimin e Frymëzim Isufajt nga posti i konsullit të përgjithshëm në konsullatën e Nju Jorkut.Më 2 prill, Isufaj kishte njoftuar se është shkarkuar nga pozita e konsullit.Në profilin e tij në “Facebook”, ai kishte treguar se vendimi për shkarkimin e tij ka qenë arbitrar, jo ligjor dhe tërësisht politik.Sipas tij, vendimi ka qenë në kundër,shtim me çdo praktikë të deritashme më është kërkuar që brenda 10 ditësh të largohem nga misioni.“Përveç ndër,prerjes së parakohshme dhe të pa arsyetuar të mandatit tim të rregullt, përmes vendimeve të paligjshme, dëshirojnë që të pamundësojnë edhe vazhdimin e marrë,dhënies së punës si diplomat karriere në institucionin në të cilin kam shërbyer afërsisht në 10 vitet e fundit”, kishte shkruar Isufa.Gazeta Nacionale ka tentuar ta kontaktojë ish-konsullin Isufaj për këtë çështje, por ai ka qenë i pa qasshëm.

Albin Kurti u drejtohet serbeve ne gjuhen serbe – Ja cfare po kerkon nga ata

TURP/ Albin Kurti u drejtohet serbeve ne serbisht – Ja cfare kerkon nga ata.VIDEO| Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre.Krye,ministri i Kosovës u është drejtuar qytetarëve të komunitetit serb në Kosovë në gjuhën e tyre, ku flet për rezultatet në për,mbylljen e tremujorit të parë të vitit të dytë të qeverisjes Kurti.Në videon e publikuar në faqen zyrtare të Qeverisë së Kosovës, Kurti thotë se ka qenë dhe mbetet prioritet zhvillimi ekonomik, duke shtuar se politikat e qeverisë së tij kanë dhënë rezultate po,ziitive.Mes sukseseve të qeverisë së tij, Kurti përmend dhe ngritjen e pagës minimale, ndërkohë që adreson edhe rritjen e çmimeve në muajt e fundit. Ai thotë se Kosova varet nga importet, duke u shfajësuar për rritjen e çmimeve.Po ashtu, përmend dhe politikat sociale të qeverisë së tij që lidhen me mbështetjen e pensionistëve, studentëve, punëtorëve dhe qytetarëve gjatë muajve të fundit të krizës.Teksa përmend dhe çështje të tjera, për,fshirë vizitën në SHBA, Kurti duke iu drejtuar qytetarëve, u ofron bashkëpunim dhe thotë se është i hapur për propozime dhe sugjerime.

https://fb.watch/dONNxQXPEo/

Ja kush eshte politikani me i vlersuar ne Kosove sipas sondazhit te fundit

Presidentja Vjosa Osmani është politikanja më e vlerësuar nga qytetarët.Politikani i dytë më i vlerësuar është kryekuvendari Glauk Konjufca, derisa kryeministri Albin Kurti është i treti.Kjo radhitje është bërë bazuar në re,zul,tatet e so,nda,zhit të fundit, që është re,ali,zuar nga kompania “UBO Consulting”, të cilin e ka sig,ur,uar Klan Kosova.“Duke për,do,rur shkallën e vle,rës,im,it 1 deri në 5, ku 1 nënkupton “shumë ne,ga,tiv” dhe 5 nënkupton “shumë po,zi,tiv”, si dhe 88 nuk e njoh/pp, ju lutem na tregoni se çfarë mendimi keni për personat e përmendur më poshtë?” ishte pyetja që u është parashtruar respo,de,ntëve të këtij son,da,zhi.Osmani doli pol,iti,kan,ja me notën më të lartë mes,ata,re prej 3,37, derisa Konjufca, që rad,hit,et pas saj, ka notë 3,06. Kurti – që është i treti në këtë vle,rës,im – ka not,ën mesatare 2,98 nga 5, sa ishte mak,sim,umi.Me një notë mes,ata,re vetëm pak më të vo,gë,l se Kurti radhitet kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, me 2,92.